6.09.2010 г.

Наука за Земята: идеи за класната стая

Търсите ли идеи да събудите интереса на вашия клас към науката за Земята? Защо не експериментирате с богатата колекция от дейности, предоставени от Крис Кинг, Елизабет Девин и Питър Кенет от „Идея за изучаване на Земята”?

Оригинална статия публикувана в Science in School, превод на български Гюлназ Солакова

След Международната година на ООН на планетата Земя (2007-2009), трима учители от Великобритания изготвят уебсайт с голяма, разнообразна и все още отворена за разширяване и обогатяване на събирателската и преподавателска дейност: „Идея за изучаване на Земята” (www.earthlearningidea.com).

Дейностите изискват малко ресурси (лесно могат да бъдат пригодени за използване със стандартното оборудване в училищната лаборатория) и са предназначени за насърчаване на ученици на възраст 8-18 год. да разследват как функционира Земята (препоръчителната възрастова група е дадена във всяка дейност). Около всяка идея има онлайн дискусия, за да се разработи глобална мрежа за подкрепа и насърчаване, и всяка дейност е придружена с пояснителни бележки за учителите. Дейностите са преведени на испански, норвежки, италиански, китайски и тамилски езици.

Дейностите на сайта са разделени в девет различни категории: "Земята като една система", "Енергията на Земята", "Земята в Космоса", "Земни материали", "Еволюцията на живота", "Геоложки времена", "Изследване на Земята", "Природни бедствия" и "Ресурси и околна среда". Те включват дейностите на вулкани, цунами, динозаври, нефт и газ, земетресения, пропускливост на почвата и много други. Повечето от тях са практически дейности, докато други могат да се представят като експерименти, като например чрез оригами да се помогне на учениците да си представят как Дарвин разработил неговата теория за формирането на коралови атоли. Много от дейностите включват и допълнителни демонстрации.

Примери за две от дейностите са дадени по-долу (за детайли, посетете сайта).

Защо не могат нефтът и газът да избягат от подземния им затвор?

Макет на резервоар на петрол и газ.
Снимка Питъп Кенет
Този експеримент се използва за да се покаже как нефтът и газът могат да бъдат хванати в капан от скалите под земната повърхност.

Възрастова група: 14-18 години
Необходимо време: 10 мин.
Учебни цели:
Учениците трябва да могат:
  • Да обяснят, че нефтът и газът плуват над водата поради по-ниската плътност;
  • Да обяснят, че нефтът и газът могат да се превърнат в капан под земята, ако достигнат непромокаем слой от скали;
  • Да отбележат необходимостта от контрол на добива на нефт и газ, за да се избегне "избухване" на повърхността.
Контекст: Това би могло да бъде част от урока за световните ресурси, и може да се доразвие до урок по порьозност и пропускливост на скалите.

За списък от налични материяли и процедура, изтеглете PDF на български. 

Как да претеглиш динозавър?

Как можем да използваме отношението между налягане, сила и площ за (приблизителна) оценка на масата на двукрак динозавър, като използваме площта и дълбочината на един от неговите вкаменени стъпки? Динозаврите понякога оставят отпечатъци в мокър пясък или кал, които се втвърдяват и фосилизират. Ние можем да изчислим колко е тежък динозавърът, ако сравним отпечатъка с известна мярка за тежест в класната стая.

Предлагаме ви един работен пример, олеснен за изчисление, но вие можете да получите други стойности в зависимост от наличното оборудване.

Възрастова група: 14-18 години
Необходимо време: 30 мин.
Учебни цели:
По-голяма част от учениците трябва да могат:
  • Да изчисляват натиск от дадена сила и площ;
  • Да преобразуват уравнението и да изчислят една неизвестна сила от известен натиск и площ;
  • Да разискват дали резултатът дава масата на динозаврите, и дали трябва да бъде удвоен, за да отчете за това, че динозавърът има два крака;
  • Измерване на налягане в пясък.
    Снимка Питъп Кенет
  • Да усмислят, че тези изчисления могат да бъдат само приблизителни.
Контекст: урокът въвежда идеята, че фосилизираните следи могат да са еднакво ценни, както и останките на самото тяло - и съдържат ценна информация за начина на живот на организмите. Те предоставят полезна връзка между физика, математика и геология.

За списък от налични материяли и процедура, изтеглете PDF на български.

 
Допълнителни Ресурси (на английски):

  • Моделиране на скалите : Какво е скрито вътре и защо www.earthlearningidea.com/PDF/Modelling_for_rocks.pdf
  • Пространството помежду: порьозност на скалите www.earthlearningidea.com/PDF/Space_within.pdf 
  • Къде да сондираме за нефт? Перспектива за нефт в подземните слоеве www.earthlearningidea.com/PDF/Sorting_Sequence.pdf
  • Смъртта на динозавъра - умря или беше убит? www.earthlearningidea.com/PDF/Crime_scene_final.pdf  
  • Какво е усещането да бъдеш там? - Да съживиш изкопемо www.earthlearningidea.com/PDF/37_What_like_be_there_fossil.pdf

„Идея за изучаване на Земята” се поддържа доброволно от Крис Кинг, Елизабет Девин и Питър Кенет от Великобритания. Крис Кинг е професор по Земните науки в университета Кийл, с преподавателски опит в училище и в промишлената геология . Елизабет Девин и Питър Кенет са пенсионирани учители по геология, като последният е работил като геофизик за британският антарктически институт. Всички те са членове на Отдела за образование към „Науката за Земята”, администрирани от Keele University, професионалната роля на които е да доведат до свободни работни срещи за непрекъснато професионално развитие на учителите във Великобритания.

Свържете се с екипа на „Идея за живота на Земята” на адрес: info@earthlearningidea.com